تبلیغات
sport cups - جام ملت های اروپا از آغاز تا کنون
از سینا:
فكر برگزاری جام ملت‌های اروپا به هانری دلونی فرانسوی بر می‌گردد كه برای نخستین بار آن را در پنجم فوریه 1927 مطرح كرد، اما در آن هنگام فیفا كه مشغول مقدمه سازی برای برگزاری نخستین جام جهانی در اروگوئه بود، پیشنهاد هانری را نپذیرفت. 


به ادامه مطلب مراجعه کنید:
از سینا:
فكر برگزاری جام ملت‌های اروپا به هانری دلونی فرانسوی بر می‌گردد كه برای نخستین بار آن را در پنجم فوریه 1927 مطرح كرد، اما در آن هنگام فیفا كه مشغول مقدمه سازی برای برگزاری نخستین جام جهانی در اروگوئه بود، پیشنهاد هانری را نپذیرفت. 

ایده دولونی زمان طولانی در انتظار نشست تا این كه اتحادیه فوتبال اروپا در دهه پنجاه تاسیس شد اما شعله عمر دولونی در سال 1955 خاموش شد و نتوانست رویای خود را برآورده كند. با این وجود پسرش پیر دولونی كه به عنوان رییس اتحادیه فوتبال فرانسه انتخاب شد راهش را ادامه داد و سرانجام توانست در نشست 1957 كلن اعضای كمیته‌ اجرایی اتحادیه فوتبال اروپا را برای برگزاری این رقابت‌ها قانع كند. 

جام‌های سه گانه اروپایی از سال 1956 آغاز شد و تعداد تماشاگران در بعضی از این دیدارها به 70 هزار نفر رسید. این مساله تاثیر بسیار زیادی در تشویق مسئولان اتحادیه فوتبال اروپا برای برگزاری رقابت‌های جام ملت‌ها اروپا داشت. 

شوارتس رییس دانماركی اتحادیه فوتبال اروپا در سال 1958 پیشنهاد برگزاری این رقابت‌ها به صورت بازی رفت و برگشت را مطرح كرد كه با استقبال كشورهای اسپانیا، مجارستان و یونان مواجه شد اما انگلیس با این استدلال كه برگزاری این رقابت‌ها خطر جدی برای لیگ داخلی و رقابت‌های اروپایی است، مخالفت خود را اعلام كرد كه بعدها آلمان نیز به صف مخالفان پیوست. 

اتحادیه فوتبال اروپا در چنین شرایطی تصمیم گرفت كه در تاریخ 28 جون 1957 در كوپنهاگن تشكیل جلسه دهد. در این نشست 26 كشور از 29 عضو اتحادیه شركت كردند و تنها نمایندگان ولز، آلبانی و ایسلند شركت نكردند. در این جلسه نمایندگان فرانسه، مجارستان و اسپانیا پیشنهاد برگزاری یك مسابقه را دادند كه 14 كشور كه عبارت بودند از چك و اسلواكی، فرانسه، دانمارك، آلمان شرقی، یونان، مجارستان، لوگزامبورگ، لهستان، پرتغال ، رومانی، اتحاد شوروی، اسپانیا، تركیه و یوگسلاوی با آن موافقت كردند اما هفت كشور بلژیك ، فنلاند، هلند، ایتالیا، نروژ، سوئیس و آلمان غربی پیشنهاد بازی رفت و برگشت را دادند. این در حالی بود كه كشورهای انگلیس، ایرلند شمالی، اسكاتلند، ایرلند و سوئد رای ممتنع دادند. 

پس از پایان این نشست، اتحادیه فوتبال اروپا برگزاری این رقابت‌ها هر چهار سال یك بار را تصویب كرد و قرار شد که نخستین دور این بازی‌ها در سال 1960 به میزبانی پاریس برگزار شد. 

یورو 1960 پاریس، دوران اقتدار شوروی
نخستین دور جام ملت‌های اروپا از ششم آگوست 1960 در پاریس آغاز شد، اما اتحادیه فوتبال اروپا از تصمیم قبلی خود كه برگزاری یك دیدار بود، برگشت و دیدارهای رفت و برگشت را برای این رقابت‌ها در نظر گرفت. در این دوره تیم‌های یوگسلاوی، فرانسه، اتحاد شوروی و چك اسلواكی به نیمه نهایی رسیدند. 

در مرحله نیمه نهایی یوگسلاوی در حالی كه با نتیجه‌ سه بر یك مغلوب فرانسه میزبان شده بود، در طول 24 دقیقه چهار گل به ثمر رساند و در نهایت بازی را با نتیجه‌ پنج بر چهار به سود خود به پایان رساند تا فرانسوی‌ها شب تلخی را مقابل هواداران خود تجربه كنند. در دیگر دیدار مرحله نیمه نهایی، شوروی با دو گل چك اسلواكی را شكست داد تا در دیدار نیمه نهایی به مصاف یوگسلاوی برود. در دیدار فینال كه در ورزشگاه پارك دو پرنس فرانسه و با حضور 17966 تماشاگر برگزار شد، شوروی با سنگربان نام آشنای خود یاشین موفق شد با نتیجه‌ دو بر یك از سد یوگسلاوی بگذرد و نخستین قهرمان این رقابت‌ها لقب گیرد. 

این قهرمانی اولین و آخرین قهرمانی اتحاد جماهیر شوروی در این دوره از رقابت‌ها قبل و بعد از فروپاشی‌اش بود و دیگر این مقام را نتوانست تكرار كنند و بهترین نتیجه‌ای كه در این تورنمنت توانست به دست بیاورد كسب ۳ نایب قهرمانی (۱۹۶۴، ۱۹۷۲، ۱۹۸۸) بود.
 

یورو 1964 اسپانیا، نخستین قهرمانی ماتادورها 
تجربه بعدی رقابت‌های جام ملت‌های اروپا كه دومین دوره برگزاری این رقابت‌ها بود در سال ۱۹۶۴ به میزبانی ماتادورهای اسپانیایی ، در كشور اسپانیا برگزار شد. از بین ۱۶ تیمی كه در ۴ گروه چهار تیمی به رقابت پرداخته بودند در نهایت این اسپانیا، اتحاد جماهیر شوروی، مجارستان و دانمارك بودند كه جواز ورود به نیمه نهایی را كسب كردند. بعد از برگزاری این مرحله مجارستان و دانمارك برگزار كننده دیدار رده‌بندی و اسپانیا میزبان اتحاد جماهیر شوروی كه دومین تجربه فینال پیاپی را تجربه می‌كرد، برگزاركنندگان بازی فینال و پایانی این دوره از رقابت‌ها بودند. در دیدار رده‌بندی تیم مجارستان كه برای اولین بار به این مرحله از رقابت‌ها صعود كرده بود توانست تیم دانمارك را با نتیجه سنگین ۳ بر یك شكست دهد و فاتح رتبه سوم این رقابت‌ها شود. در دیدار پایانی و فینال هم تیم اسپانیا از تجربه اولین میزبانی خود در این رقابت‌ها كمال استفاده را برد و توانست تیم اتحاد جماهیر شوروی را با نتیجه مشابه آنچه كه در فینال گذشته مقام قهرمانی را با آن به دست آورده بود، با همان نتیجه ۲ بر یك شكست دهد و جام قهرمانی را در خانه خودشان نگه داشته و به ویترین افتخارات ملی خود اضافه كنند.
 

یورو 1968، قهرمانی ایتالیا با چاشنی شانس 
در سال 1968 اتحادیه فوتبال اروپا میزبانی دور نیمه نهایی و فینال را به ایتالیا داد. در نخستین دیدار این مرحله یوگسلاوی موفق شد با گل دقیقه پایانی دزایچ انگلیس را شكست دهد و به فینال صعود كند. در دیگر دیدار، جدال تیم‌های ایتالیا و شوروی در وقت‌های اضافی و قانونی بدون گل به پایان رسید اما در سكه انداختن كه در آن زمان معمول بود، بخت با ایتالیا یار بود و این تیم به فینال صعود كرد. 

در دیدار فینال كه در ورزشگاه المپیك رم و در حضور 85 هزار تماشاگر برگزار شد، جدال دو تیم ایتالیا و یوگسلاوی با تساوی یك بر یك به پایان رسید تا كار دو تیم به بازی دیگری كشیده شود. در بازی دوم كه دو روز بعد از آن در همان ورزشگاه، اما این بار با حضور 50 هزار تماشاگر برگزار شد، ایتالیا با دو گل به پیروزی رسید و جام قهرمانی را در خانه بالای سر برد. 
 

یورو 1972، ظهور ژرمن‌ها 
قرعه برگزاری چهارمین سال متوالی برگزاری جام ملت‌های اروپا این بار به كشور بلژیك افتاده بود. در این دوره از مسابقات پس از پایان دور مقدماتی و رقابت بین ۱۶ تیم، چهار تیم آلمان غربی، اتحاد جماهیر شوروی (چهارمین حضور در نیمه نهایی)، بلژیك و مجارستان (دومین حضور در نیمه نهایی) بودند كه جزو ۴ تیم راه یافته به مرحله نیمه نهایی بودند. پس از برگزاری نیمه‌نهایی دو تیم مجارستان و بلژیك به عنوان برگزاركنندگان دیدار رده‌بندی شناخته شدند و آلمان غربی و اتحاد جماهیر شوروی هم دیدار پایانی را برگزار كردند. در دیدار نیمه‌نهایی بلژیك میزبان كه نتوانست به سنت حفظ جام در كشور میزبان ادامه دهد، توانست مقابل مجارستان با نتیجه ۲ بر یك پیروز شود و عنوان سوم این رقابت‌ها را به خود اختصاص دهد. در بازی پایانی هم تیم آلمان غربی توانست مقابل اتحاد جماهیر شوروی كه در این ۱۲ سال به عنوان یكی از غول‌های اروپا خودش را معرفی كرده و همیشه جزو ۴ تیم پایانی كه یك پای فینال یا رده‌بندی بوده اولین عنوان قهرمانی‌اش را به دست بیاورد و با نتیجه سنگین ۳ بر صفر این تیم را از پیش رو برداشته و شكست دهد.
 

یورو 1976، ناكامی میزبان
در سال ۱۹۷۶ یوگسلاوی میزبان مراحل نیمه نهایی این بازی‌ها شد، اما این تیم همچون بلژیك دومین میزبان ناكام بود و در مرحله نیمه نهایی با نتیجه‌ چهار بر دو مقابل آلمان غربی تن به شكست داد. در دیگر دیدار این مرحله چك اسلواكی با نتیجه‌ سه بر یك هلند را شكست داد تا در فینال به مصاف آلمان غربی برود.

آلمان در دیدار فینال كه با حضور ۳۳ هزار تماشاگر در ورزشگاه بلگراد برگزار شد تلاش می‌كرد تا نخستین تیمی باشد كه از عنوان قهرمانی خود دفاع می‌كند. در این دیدار ابتدا چك اسلواكی با دو گل پیش افتاد، اما تیم‌ آلمان كه به سخت كوشی مشهور بود، توانست بازی را به تساوی بكشاند تا كار به وقت‌های اضافی كشیده شود. در وقت‌های اضافی هم توپی از خط دروازه‌ها عبور نكرد و كار به ضربات حساس پنالتی كه تازه قانون آن تصویب شده بود، كشید. در ضربات پنالتی چك اسلواكی با نتیجه‌ پنج بر چهار به پیروزی رسید. پنالتی پنجم آلمان را اولی هوینس مدیر كنونی بخش فوتبال بایرن‌ مونیخ زد كه آن را خراب كرد.
 

یورو 1980 ایتالیا با شمایلی متفاوت
در سال ۱۹۸۰ اتحادیه فوتبال اروپا برای نخستین بار تصمیم گرفت كه بازی‌ها تنها در یك كشور برگزار شود و ایتالیا برای میزبانی انتخاب شد. در این دوره هشت تیم شركت كننده به دو گروه چهار تیمی تقسیم شدند و قرار شد كه از هر گروه تنها تیم اول به دور بعد صعود كنند. در گروه اول، آلمان كه بهترین تیم آن زمان اروپا بود با اقتدار به فینال صعود كرد تا تنها تیمی باشد كه برای سومین دوره پیاپی به فینال این رقابت‌ها صعود می‌كند. در دیگر گروه هم بلژیك همه را شگفت زده كرد و در میان ناباوری همگان اول شد و به فینال صعود كرد.

دیدار فینال در بیست و دوم جون در ورزشگاه المپیك رم با حضور ۴۸ هزار نفر برگزار شد كه آلمان با درخشش هورست با نتیجه‌ دو بر یك از سد بلژیك گذشت و دومین قهرمانی خود را جشن گرفت.

یورو ۱۹۸۴، قهرمانی فرانسه با درخشش میشل پلاتینی
در یورو ۱۹۸۴ فرانسه میزبان بود. در این دوره هم تیم‌ها در دو گروه به رقابت پرداختند با این تفاوت كه از هر گروه دو تیم صعود می‌كردند.

آلمان قهرمان دو دوره این رقابت‌ها در میان ناباوری همگان نتوانست از گروه خود جواز صعود را به مرحله نیمه نهایی كسب كند. در این گروه اسپانیا و پرتغال به ترتیب به عنوان تیم‌های اول و دوم به دور بعد صعود كردند. در گروه دیگر فرانسه و دانمارك كار راحتی را پیش‌رو داشتند و به عنوان تیم‌های اول و دوم به دور بعد صعود كردند.

در این مرحله فرانسه و پرتغال به هم خوردند. در این دیدار دو تیم در وقت اصلی به تساوی یك بر یك دست یافتند. در وقت‌های اضافی پرتغال نتیجه‌ را دو بر یك كرد، اما در حالی كه همگان منتظر پایان بازی با همین نتیجه‌ بودند، فرانسه دو گل به ثمر رساند تا نخستین فینالیست‌ این بازی‌ها باشد. در دیگر دیدار جدال دو تیم اسپانیا و دانمارك در وقت اصلی و اضافی با تساوی به پایان رسید تا كار به ضربات پنالتی كشیده شود كه در آن اسپانیا با نتیجه‌ پنج بر چهار از سد دانمارك گذشت.

ورزشگاه پارك دو پرنس بار دیگر میزبان فینال جام ملت‌های اروپا این بار بین تیم‌های فرانسه و اسپانیا شد. در این دیدار ابتدا میشل پلاتینی ستاره آن زمان فوتبال فرانسه با یك ضربه آزاد به زیبایی دروازه‌ لوئیس آركونادا را باز كرد، اما این پایان كار نبود و در دقایق پایانی برونو گل دوم را برای فرانسه به ثمر رساند تا پلاتینی علاوه بر انتخاب به عنوان بهترین گلزن، جام قهرمانی را هم بالای سر برد.

یورو ۱۹۸۸، قهرمانی هلند با درخشش مربع طلایی
در سال ۱۹۸۸ این بار میزبانی به آلمان غربی رسید. در این رقابت‌ها كه به همان شكل قبلی برگزار شد، از گروه اول هم چنان كه همه كارشناسان پیش‌بینی می‌كردند آلمان و ایتالیا به مرحله نیمه نهایی صعود كردند، اما در گروه B انگلیس كه قبل از شروع بازی‌ها از شانس‌های اصلی قهرمانی بود در میان ناباوری همگان در هر سه بازی خود تن به شكست داد و بدترین نتیجه‌ تاریخ خود را رقم زد. در این گروه هلند و شوروی به مرحله نیمه نهایی صعود كردند.

در مرحله نیمه نهایی آلمان و هلند كه از لحاظ سیاسی دچار تشنج شده بودند، به مصاف هم رفتند. در این دیدار ابتدا آلمان از روی نقطه پنالتی توسط لوتار ماتیوس به گل رسید، اما نارنجی پوشان هم توسط رونالد كومان از روی نقطه پنالتی به گل رسیدند تا همه چیز مساوی شود اما این پایان كار نبود و ماركو فان باستن دو دقیقه مانده به پایان بازی تیر خلاص را بر پیكر ژرمن‌ها رها كرد و امید آن‌ها را برابر هواداران پرشور خود به ناامیدی تبدیل كرد. در دیگر دیدار هم شوروی با دو گل ایتالیا را شكست داد و یك پای دیگر فینال هم مشخص شد.

در دیدار فینال كه با حضور ۷۲۳۰۰ نفر تماشاگر برگزار شد، هلند با مربع مشهور خود یعنی فان باستن، رودگولیت، فرانك رایكارد و رونالد كومن با نتیجه‌ دو بر صفر به پیروزی رسید و برای نخستین بار و آخرین بار جام قهرمانی در این رقابت‌ها را بالای سر برد.

گل‌های هلند را در این دیدار رودگولیت در دقیقه ۳۳ و فان باستن در دقیقه ۵۴ به ثمر رساندند.

یورو ۱۹۹۲، دانمارك شگفتی سازی می کند
در یورو ۱۹۹۲ سوئد برای میزبانی انتخاب شد. در این دوره یوگسلاوی به خاطر جنگ‌های داخلی از بازی‌ها كنار گذاشته شد و در لحظات آخر به جای آن دانمارك انتخاب شد.

در این دوره شگفتی‌های زیادی رقم خورد. در گروه اول با وجود حضور تیم‌های مدعی و بزرگی همچون فرانسه و انگلیس، سوئد و دانمارك صعود كردند، اما در گروه دیگر تیم‌های هلند و َآلمان كه بیشترین شانس را برای صعود داشتند به نیمه نهایی رسیدند.

در نیمه نهایی آلمان در دیداری سخت و حساس موفق شد با نتیجه‌ سه بر دو سوئد میزبان بازی‌ها را شكست دهد.، در دیگر دیدار تیم شگفتی ساز و خوش شانس دانمارك مدافع عنوان قهرمانی هلند را در ضربات پنالتی شكست داد تا در فینال به مصاف تیم قدرتمند آلمان برود.

در فینال همگان پیش‌بینی می‌كردند كه آلمان به راحتی دانمارك را شكست دهد و جام قهرمانی را بالای سر برد، اما دانمارك با كاپیتانی دروازه‌بان مشهور خود پیتر اشمایكل و برایان لادروپ در پیشانی خط حمله همه پیش‌بینی‌های را نقش بر آب كرد و موفق شد با دو گل ژرمن‌ها را شكست دهد و قهرمان خوش شانس این رقابت‌ها لقب گیرد.

یورو ۱۹۹۶، برگزاری بازی ها با شكلی متفاوت و قهرمانی آلمان با گل طلایی
در سال ۱۹۹۶ قانون بازی‌ها تغییر كرد و برای نخستین بار ۱۶ تیم در چهار گروه به میزبانی انگلیس به رقابت‌ پرداختند. در این دور در همان مرحله گروهی شگفتی رقم خورد و آن این كه چك موفق شد با شكست ایتالیا به همراه آلمان به مرحله یك چهارم نهایی صعود كند. در مرحله یك چهارم نهایی، فرانسه در ضربات پنالتی هلند را شكست داد. آلمان با نتیجه‌ دو بر یك از سد كرواسی گذشت. چك با یك گل پرتغال را مغلوب كرد و انگلیس میزبان رقابت‌ها در ضربات پنالتی با نتیجه‌ پنج بر چهار اسپانیا را از پیش‌رو برداشت تا چهار تیم مرحله نیمه نهایی مشخص شوند.

هر دو بازی مرحله نیمه نهایی به پنالتی كشیده شد. در نخستین دیدار چك تیم شگفتی ساز این رقابت‌ها به شگفتی‌های خود ادامه داد و در ضربات پنالتی با نتیجه‌ شش بر پنج از سد فرانسه گذشت. در دیگر دیدار آلمان با نتیجه‌ پنج بر چهار مقابل هواداران پرشور انگلیسی این تیم را شكست داد و برای چندمین بار به فینال صعود كرد.

در دیدار فینال كه در ورزشگاه ومبلی و در حضور ۷۶ هزار تماشاگر برگزار شد، چك ابتدا در دقیقه ۵۸ از روی نقطه پنالتی توسط پاتریك برگر به گل رسید، اما در دقیقه ۷۳ اولیور بیرهوف كه به عنوان یار تعویضی به میدان آمده بود، گل تساوی را برای ژرمن‌ها به ثمر رساند تا كار به دقایق اضافی و گل طلایی كه برای نخستین بار در این رقابت‌ها معمول شده بود، كشیده شود.

در وقت اضافی بیرهوف ستاره بازی گل پیروزی و طلایی تیمش را در دقیقه ۹۴ به ثمر رساند تا آلمان سومین قهرمانی خود را كه یك ركورد به شمار می‌آید به دست آورد.

یورو ۲۰۰۰، قهرمانی فرانسه با درخشش زیدان
این رقابت‌ها برای نخستین بار در دو كشور و به میزبانی هلند و بلژیك برگزار شد. در این رقابت‌ها فرانسه با درخشش زیدان بازی‌های بسیار زیبایی را به نمایش گذاشت و برای دومین بار در تاریخ خود جام قهرمانی را بالای سر برد. در فینال این دوره در حالی كه ایتالیا در وقت‌های اضافی نیمه دوم به گل رسید و كادر فنی این تیم خود را آماده جشن قهرمانی كردند ویلتورد گل تساوی را در آخرین ثانیه‌های بازی به ثمر رساند تا كار به وقت اضافی و گل طلایی كشیده شود كه در آن دیوید ترزگه گل طلایی را برای فرانسه به ثمر رساند تا این تیم برای دومین بار قهرمان این رقابت‌ها شود.

یورو ۲۰۰۴ ،تیمی که هیچکس فکرش را نمی کرد قهرمان شد!
در این دوره پرتغال به عنوان میزبان این رقابت‌ها انتخاب شد. بدون شك شگفتی‌ساز اول و آخر این رقابت‌ها یونان بود.

یونان كه در مرحله مقدماتی در دو بازی خود شكست خورده بود، با شش پیروزی متوالی جواز صعود در این رقابت‌ها را كسب كرد و با هدایت اوتو ری‌ هاگل به نتایج بزرگی رسید. یونان در نخستین بازی خود در مرحله گروهی موفق شد، پرتغال میزبان را شكست دهد. این تیم در مرحله یك چهارم نهایی توانست فرانسه مدافع عنوان قهرمانی را شكست دهد تا در مرحله نیمه نهایی به مصاف چكی برود كه پاول ندود و یان كولر را در تركیب داشت. شاگردان هاگل در این مرحله هم موفق كار كردند و برای نخستین بار در تاریخ خود به فینال این رقابت‌ها صعود كرد.

پرتغال كه با درخشش بازیكنانی همچون فیگو، كاستاو نونو گومژ به فینال صعود كرده بود بهترین فرصت را داشت تا مقابل هواداران پرشور خود انتقام شكست مقابل یونان در مرحله مقدماتی را بگیرد، اما در این بازی هم ناكام ماند و با یك گل تن به شكست داد تا مقابل تماشاگران خود ناكام اصلی لقب گیرد.

یورو ۲۰۰۸ ، قهرمانی اسپانیا بعد از ۴۴ سال سکوت
در این دوره كه به میزبانی دو كشور اتریش و سوئیس برگزار شد، اسپانیا با ستاره‌هایی همچون ایكركاسیاس، كارلوس پویول، ژاوی هرناندز، آندرس اینیستا، فرناندو تورس و داوید سیلوا از شانس‌های اصلی قهرمانی به شمار می‌آمد كه در نهایت این گونه هم شد و پس از ۴۴ سال جام قهرمانی را برای دومین مرتبه و این بار با شكست یك بر صفر آلمان در فینال بالای سر برد.

در این دوره دو تیم میزبان نتوانستند انتظارات را برآورده كند و حذف شدند.

یورو ۲۰۱۲
                                                      
این رقابت‌ها امسال با میزبانی دو كشور لهستان و اوكراین جمعه ۱۹ خرداد با دیدار لهستان با یونان كلید خورد.
که در این رقابت ها هم تیم اسپانیا که در مقابل ایتالیا در فینال قرار گرفت برای دو بار متوالی قهرمان یورو 2012 شد
طبقه بندی: جام ملت های اروپا، 

تاریخ : چهارشنبه 22 خرداد 1392 | 01:58 ب.ظ | نویسنده : sina | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.
نویسنده بلاگ: سینا