تبلیغات
sport cups - آشنایی با جام جهانی بسکتبال
آشنایی با جام جهانی بسکتبال:
از سینا:
در 15 دوره گذشته یوگسلاوی سابق با 5 عنوان قهرمانی پرافتخارترین تیم جهان هستش. امریكا و اتحاد جماهیر شوروی هر كدام 3 بار قهرمان جهان شدند ، برزیل دو بار قهرمان جهان شده و كشورهای آرژانتین و اسپانیا هم هركدام یكبار سابقه قهرمانی در جهان رو دارند. به ادامه مطلب مراجعه کنید....
آشنایی با جام جهانی بسکتبال:
از سینا:
در 15 دوره گذشته یوگسلاوی سابق با 5 عنوان قهرمانی پرافتخارترین تیم جهان هستش. امریكا و اتحاد جماهیر شوروی هر كدام 3 بار قهرمان جهان شدند ، برزیل دو بار قهرمان جهان شده و كشورهای آرژانتین و اسپانیا هم هركدام یكبار سابقه قهرمانی در جهان رو دارند. البته شاید فقط 3 عنوان قهرمانی برای امریكا كمی عجیب باشه ولی این بدین دلیل هستش كه امریكا تا پیش از المپیك 1992 بارسلون حق استفاده از بازیكنان حرفه ای خودش رو در مسابقات ملی نداشت و با بازیكنان دانشگاهی در المپیك و مسابقات جهانی شركت میكرد. المپیك 92 اولین سالی بود كه امریكا با تیمی حرفه ای (كه بعدا به تیم رویایی 1 معروف شد) در مسابقات حاضر شد و با داشتن ستارگانی مثل ماجیك جانسون ، مایكل جردن ، چارلز باركلی ، كارل مالون ، جان استكتون و اسكاتی پیپن تمام حریفانش رو بدون استثنا با نتایجی یكطرفه و بالای 100 امتیاز و با اختلاف بالای 30 درهم كوبید و قهرمان شد. امریكا سال 1994 هم در كانادا قهرمان جهان شد و در اون مسابقات شكیل اونیل بهترین بازیكن مسابقات معرفی شد. امریكا پس از سال 1994 هرگز نتونست قهرمان جهان بشه. در مسابقات جهانی 98 با تیمی آماتور به مسابقات اومد و برنز گرفت. در سال 2002 در خانه خودش با وجود داشتن ستارگان nba در یك چهارم نهایی مغلوب یوگسلاوی شد و در عین ناباوری حذف شد امریكا در اون مسابقات به آرژانتین و اسپانیا هم باخت و در نهایت ششم شد ! سال 2006 امریكا با تیمی تقریبا كامل و با وجود ستارگانی مثل لبرون جیمز ،* دواین وید ،* كارملو آنتونی ،* كریس پل و دوایت هوارد در نیمه نهایی در یكی از مسابقات كلاسیك تاریخ بسكتبال جهان مغلوب یونان شد تا به مدال برنز برسه.

اما تیم یوگسلاوی پرافتخارترین تیم بسكتبال جهان 5 بار در سالهای 1970 ، 1978 ، 1990 ، 1998 و 2002 قهرمان جهان شده. یوگسلاوی بعد از تجزیه این كشور به تیمهای مختلفی تقسیم شد كه تمام اونها قدرتی در بسكتبال جهان محسوب میشن. صربستان ، كرواسی و اسلوونی از مدعیان مسابقات جهانی هستند ، ضمن اینكه بوسنی و مقدونیه هم تیمهای خوبی در سطح اروپا محسوب میشن و كشور تازه تاسیس مونته نگرو هم در آینده نزدیك از قدرتهای برتر بسكتبال جهان خواهد بود. ادوار اولیه مسابقات جهانی اهمیت چندانی نداشت و بهمین دلیل كشوری مثل برزیل دو بار قهرمان جهان شده ! آرژانتین هم كه در سالهای كنونی دوباره به مدعی درجه یك تبدیل شده در اولین دوره قهرمان جهان شده بود. شوروی سابق هم با بهره گیری از بازیكنان لیتوانیایی 3 بار قهرمان جهان شده اما بعد از فروپاشی شوروی هم تیم روسیه دو بار به فینال مسابقات جهانی رسید ولی هر دو بار شكست خورد. كشور فیلیپین تنها تیم آسیایی هستش كه توانسته یك مدال در مسابقات جهانی كسب كنه و در ادوار اولیه در سال 1954 كه مسابقات بشكل دوره ای برگزار میشد به مدال برنز رسیده. چین تایپه هم یكبار در سال 1959 به مقام چهارم رسیده.

اما آخرین دوره مسابقات جهانی 4 سال پیش در ژاپن برگزار شد و درحالیكه تیم امریكا مدعی اول قهرمانی بود تیم اسپانیا با درخش پائو گاسول قهرمان جهان شد. البته پائو گاسول در نیمه نهایی مقابل آرژانتین مصدوم شد و اسپانیا با وجود بازیكنانی مثل گارباخوسا ، كالدرون ، فرناندز و ناوارو بدون پائو گاسول در فینال یونان خسته از جدال با امریكا رو درهم كوبید و قهرمان جهان شد. اسپانیا با همین تركیب دو سال بعد در المپیك پكن هم به فینال رسید و در مسابقه ای تاریخی و جذاب مغلوب تیم امریكای كاملا آماده شد و نقره گرفت.

مسابقات جهانی 2010 :

مسابقات جهانی بسكتبال ، مسابقه انتخابی مجزایی نداره و همون مسابقات قاره ای بعنوان مسابقه انتخابی درنظر گرفته میشن. تیم قهرمان المپیك (امریكا) و تیم میزبان (تركیه) هم بدون مسابقه از پیش انتخاب شده بودند. در پایان مسابقات قاره ای 3 تیم برتر آسیا و افریقا ، 2 تیم برتر اقیانوسیه ، 4 تیم برتر امریكا و 6 تیم برتر اروپا به مسابقات صعود كردند تا جمع 20 تیم كامل بشه. 4 تیم باقیمانده طبق قوانین عجیب فدراسیون جهانی بشكل وایلد كارد انتخاب شدند كه تیمهای لیتوانی ، روسیه ، آلمان و لبنان !! این سهمیه رو دریافت كردند. لیتوانی در مسابقات اروپایی بدون ستارگانش نتونسته بود سهمیه بگیره و با توجه به سابقه این كشور این انتخاب منطقی بود و روسیه و آلمان هم بهرحال از قدرتهای برتر جهان هستند ولی انتخاب تیم آسیایی لبنان جزو اتفاقات جالب بود.

اما مسابقات جهانی امسال تحت تاثیر غیبت بازیكنان بزرگ جهان قرار داره. ستارگان زیادی بدلایل مختلف از حضور در این مسابقات یا انصراف دادند یا بدلیل مصدومیت باز موندند. با توجه به اینكه مسابقات المپیك برای اكثر این ستارگان اهمیت بیشتری داره ، اكثریت اونها ترجیح دادند كه این تابستان رو استراحت كنند تا سال آینده بتونند با توان بیشتر در مسابقات قاره ای كه جنبه انتخابی المپیك رو هم داره شركت كنند. تیم امریكا بدون ستارگانی مثل كوبی برایان ، لبرون جیمز ، دواین وید ، دوایت هاوارد ، كارملو آنتونی ، آمار استودمایر ، كریس پل و چندین بازیكن دیگه به مسابقات جهانی اومده. در تیمهای دیگر هم پائو گاسول بهترین بازیكن دوره قبل بدلیل شكستگی انگشت دست مسابقات رو از دست داد. امانوئل جینوبیلی همه كاره تیم آرژانتین هم غایب بزرگ دیگر این مسابقات هستش. یونان هم بدون ستاره بی چون و چرای خودش تئودوروس پاپالوكاس به مسابقات میاد. فرانسه هم تونی پاركر رو بهمراه نداره. تیم آلمان هم بدون درك نوویتزكی و كریس كامان در مسابقات شركت میكنه. لیتوانی هم با چندین و چند غایب از جمله ساروناس یاسیكه ویچیوس و داریوس لاورینوویچ در مسابقات حاضر میشه ،* تمام بازیكنان غایب لیتوانی سال آینده در مسابقات اروپایی انتخابی المپیك كه به میزبانی این كشور برگزار میشه شركت خواهند كرد. تعداد غایبین این مسابقات بسیار زیاده ، روسیه بدون بزرگترین بازیكن خودش آندری كریلنكو در مسابقات شركت میكنه. اسلوونی هم چند غایب از جمله بنو اودریه ، سانی بچیروویچ و ارازم لوربك داره. استرالیا هم با شكستگی دست آندرو بوگوت بدون این ستاره در مسابقات شركت میكنه. برزیل هم غایب بزرگی بنام "ننه" داره. و تیم چین هم بدون بهترین بازیكن تاریخ آسیا یعنی یائو مینگ در تركیه حاضر میشه.

در غیاب این ستارگان تیم اسپانیا مدعی اول قهرمانی مسابقات هستش. ضمن اینكه تیم امریكا رو در هر حال نمیشه دستكم گرفت و در كنار اسپانیا بعنوان دو مدعی اول مسابقات مطرح میشه. صربستان بعد از نتایج فاجعه بار سال 2006 و از دست دادن المپیك 2008 اینبار تیمی آماده داره و مدعی ادامه راه یوگسلاوی بزرگ هستش. یونان هم علی رعم نداشتن پاپالوكاس باز هم مدعی قهرمانی هستش. ضمن اینكه تركیه میزبان هم با داشتن ستارگانی مثل هیدو تركوغلو و ارهان ایلیاسووا مدعی حداقل صعود به نیمه نهایی هستش. در واقع این 5 تیم مدعیان اصلی جام قهرمانی هستند. بعد از این تیمها ، تیمهایی مثل لیتوانی ، آرژانتین ، برزیل ،* اسلوونی ، استرالیا و پورتوریكو هم مدعی كسب نتایج خوب هستند.

تیم ایران :

اما تیم ایران هم با قهرمانی سال گذشته در آسیا برای نخستین بار به مسابقات جهانی صعود كرد. ایران پیش از این دوبار در مسابقات المپیك (كه سطح بالاتری داره) حاضر شده بود ولی این اولین حضور ایران در مسابقات جهانی هستش. ایران در سال 2006 هم میتونست در مسابقات جهانی حاضر بشه ولی اختلافات داخلی فدراسیون بسكتبال و استعفای ولادیمیر بوسنیاك مربی صرب ایران تنها یك هفته مانده به آغاز مسابقات تیم رو در شرایط سخت قرار داد و تیم ایران در مرحله یك چهارم نهایی با دو باخت مقابل كره جنوبی و قطر حذف شد. در حالیكه تیم ایران هر دو تیم هم قبلا و هم بعدا شكست داده بود و شكست داد. ایران در سال 2007 با قهرمانی در آسیا به المپیك پكن صعود كرد ولی این اولین حضور المپیكی ایران نبود. ایران در سال 1948 هم كه مسابقات المپیك بشكل آزاد و بدون مسابقه انتخابی بود در المپیك شركت كرده بود كه بین 23 تیم با بردن تیمهای ایرلند و مجارستان (البته مجارستان در مسابقه حاضر نشد) به مقام 14 المپیك رسید. ایران در المپیك پكن تیم جوانی بود كه تمام مسابقاتش رو باخت و در پایان بدلیل گلشماری بهتر نسبت به آنگولا در بین 12 تیم به مقام یازدهم رسید. ایران در حالی قهرمان آسیا شد كه چین تیم دوم خودش رو به مسابقات فرستاده بود. چین بدلیل میزبانی المپیك از پیش انتخاب شده بود و به مسابقات آسیایی اهمیتی نداد تا تنها سهمیه آسیا به ایران برسه. آسیا برای مسابقات جهانی 3 سهمیه داره و بهمین دلیل صعود به مسابقات جهانی ساده تر هستش و تیم ایران هم سال گذشته در تیانجین چین اینبار با شكست تیم اصلی چین در خاك خودش قهرمان آسیا شد و بعنوان قهرمان آسیا به مسابقات جهانی صعود كرد.

منبع: 18p1.blogfa.comطبقه بندی: جام جهانی بسکتبال، 

تاریخ : سه شنبه 21 خرداد 1392 | 07:25 ب.ظ | نویسنده : sina | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.
نویسنده بلاگ: سینا